







Polsko-Słowackie uroczysko



Turystyka
Zarówno Gorce, jak i Rudawy pełne są górskich tras i szlaków, które można przemierzać o każdej porze roku. Znajdą się trasy dla amatorów, na lekkie spacery oraz dla zaprawionych w bojach wędrowców. Są miejsca, gdzie spokojnie można wybrać się z małymi dziećmi czy seniorami a także te wymagające dużej sprawności fizycznej i braku lęku wysokości. Pieszo, rowerem, konno. Roklinami i górskimi graniami. Porządne buty są wskazane - w Uroczyskach można zedrzeć podeszwy!

Bawić się z dziećmi
Tak same Parki, jak i ich okolice pełne są miejsc przeznaczonych dla dzieci. Znajdą się place zabaw, baseny, ośrodki jazdy konnej oraz parki linowe. Dzieci Uroczyska mogą poznawać również dzięki ścieżkom edukacyjnym, a w sezonie po obu stronach granicy odbywają się liczne imprezy skierowane do najmłodszych.!

Szaleć
Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju wiele możliwości, by dać upust niespożytej energii. Do wyboru nie tylko wymagające trasy do pieszych lub rowerowych wycieczek. Szczególnie polecane są extremalne szlaki w słowackich roklinach - pełne przejść po drabinach i platformach z drewnianych pali. W pogoni za adrenaliną zapraszamy też do pięknych jaskiń albo na przejażdżki skuterami lub kładami.

Poznawać świat
Polsko-Słowackie Uroczyska naprawdę są pełne niespodzianek. W niewielkiej odległości od siebie można znaleźć wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Są to izby regionalne, muzea, dworki i szlaki zabytków. Znajdą się również przepięknie kwitnące wiosną, górskie polany, a w niedalekiej Spiskiej Nowej Wsi nawet Zoo.

Czuć się jak u siebie
Uroczyska, poza tym, że piękne i pełne atrakcji dla każdego, są niezwykle gościnne i otwarte na wszystkich. Jeśli cenicie sobie rodzinną atmosferę, serdecznie polecamy bazę hotelową i gastronomiczną w okolicy. Po polskiej stronie zapraszamy do Gminy Kamienica, po słowackiej do Smiźan.
Historia
Pierwsze wzmianki o “Raju” na terenie dzisiejszego parku pochodzą z końca XIII wieku. Kartuscy Mnisi z tego terenu nazywali okolicę po łacinie “paradisus”, czyli “raj”. Inna geneza nazwy Parku wskazuje na całkiem niedawne czasy. W roku 1921 w magazynie “Beauty of Slovakia” krajoznawca Gustav Nedobry , pisał: “Słowacki Raj. Taką właśnie nazwą zaszczycony został jeden z najpiękniejszych regionów Słowacji.”
Pierwsze opisy terytorium dzisiejszego Słowackiego Raju zostały napisane w XIX wieku. Wyjątkiem są zapiski w kronikach klasztoru Kartuzów w Kláštorisku, choć nie opisuje ona piękna przyrodniczego, znacznie więcej uwagi poświęcają aspektom ekonomicznym.


Cele
Główną ideą stworzenia i działalności parku jest ochrona przyrody. W tym ochrona obszarowa, ochrona fauny, flory oraz nieorganicznych części przyrody. Chronimy również drzewa oraz naturalne siedliska wielu istnień ze wszystkich królestw.
Kolejnym celem naszych działań jest szeroko rozumiana współpraca międzynarodowa. Dotyczy ona zarówno badań nad ekosystemem Słowackiego Raju, jak i wielu akcji o charakterze edukacyjnym oraz promocyjnym. Staramy się docierać do międzynarodowej społeczności regionu otaczającego Park, uświadamiać o problemach ochrony środowiska i uwrażliwiać na potrzeby Ziemi.
Zachęcamy również do górskiej turystyki. Słynne, niezwykłe trasy po roklinach co roku przyciągają dziesiątki tysięcy wędrowców z całej Europy. Staramy się tworzyć dla nich nowe szlaki, ścieżki dydaktyczne i ciekawe programy imprez. Im lepiej zapamiętają Park Narodowy Słowacki Raj, tym większa szansa na nasz rozwój!
Obszar
Park Narodowy Słowacki Raj położony jest w północno-wschodniej części Słowacji. Do naturalnych wartości i szczególnej urody, w jakie obfituje terytorium Parku zaliczyć należy szczególny skład lasów iglastych i liściastych. Typowe dla okolicy są płaskowyże, głębokie kaniony, wąwozy, wodospady, krasowe jaskinie i podziemne atrakcyjne groty, pełne naciekowych formacji skalnych oraz naturalnych, lodowych rzeźb. Najwyższym punktem Parku Narodowego jest Predná Hoľa (1545 m npm). Do najbardziej znanych wąwozów należą Suchá Belá, Piecky, Sokol i Kyseľ z licznymi wodospadami. Pozostałościami pierwotnej rzeźby skalnej są wysokie klify Glac, Geravy, Pelc i Skala.
Geologicznie dominują białe wapienie. Znajduje się tu prawie 200 jaskiń i urwisk, tylko Jaskinia Dobšinská jest ogólnodostępna do zwiedzania. Ciekawe zjawiska geomorfologiczne obejmują 11-kilometrową dolinę Strada Valley Hornad.


Działania popularyzatorskie
Szacunek do przyrody trzeba młodym pokoleniom wpajać od najmłodszych lat. W końcu wszyscy jesteśmy częścią świata. Wiele działań ludzkości zaszkodziło naturze, dlatego to my musimy o nią zadbać na przyszłość. Działalność wychowawcza i edukacyjna Parku Narodowego Słowacki Raj opiera się przede wszystkim o prelekcje i wykłady dotyczące ochrony środowiska, prezentacje o chronionych zwierzętach i roślinach oraz warsztaty dla różnych grup wiekowych.
Na terenie parku istnieje również wiele ścieżek dydaktycznych, które pozwalają na własnych nogach i poznawać naturalne środowisko wielu gatunków. Przejście pieszo takiej trasy daje do myślenia - jak bardzo skurczyła się przestrzeń życiowa tych stworzeń, skoro można przemierzyć ją w ciągu kilku godzin?
Zapraszamy do rezerwowania terminów na warsztaty edukacyjne oraz usług przewodników. Więcej na: http://www.npslovenskyraj.sk/
Władze
Ing. Dr Tomáš Dražil
Dyrektor Administracji Słowackiego Raju NP
Mgr. Milan Barlog -zoolog
E-mail: milan.barlog@sopsr.sk
Mgr. Štefánia Bryndzová - botanik
E-mail: stefania.bryndzova@sopsr.sk
František Divok - specjalista ds środowiska
E-mail: frantisek.divok@sopsr.sk
Kvetoslava Turzáková - pracownik techniczno-administracyjny
E-mail: kvetoslava.turzakova@sopsr.sk
Kontakt
Správa NP Slovenský raj
Štefánikovo námestie 22/9
052 01 Spišská N. Ves
053 442 20 10
053 442 20 26
- Co będziesz robić na urlopie?
- Wędrować
- Bawić się z dziećmi
- Szaleć
- Poznawać świat
- Wypoczywać
- Dla turystów
- Atrakcje
- Baza noclegowa
- Pogoda
- Kamery