







Polsko-Słowackie uroczysko



Turystyka
Zarówno Gorce, jak i Rudawy pełne są górskich tras i szlaków, które można przemierzać o każdej porze roku. Znajdą się trasy dla amatorów, na lekkie spacery oraz dla zaprawionych w bojach wędrowców. Są miejsca, gdzie spokojnie można wybrać się z małymi dziećmi czy seniorami a także te wymagające dużej sprawności fizycznej i braku lęku wysokości. Pieszo, rowerem, konno. Roklinami i górskimi graniami. Porządne buty są wskazane - w Uroczyskach można zedrzeć podeszwy!

Bawić się z dziećmi
Tak same Parki, jak i ich okolice pełne są miejsc przeznaczonych dla dzieci. Znajdą się place zabaw, baseny, ośrodki jazdy konnej oraz parki linowe. Dzieci Uroczyska mogą poznawać również dzięki ścieżkom edukacyjnym, a w sezonie po obu stronach granicy odbywają się liczne imprezy skierowane do najmłodszych.!

Szaleć
Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju wiele możliwości, by dać upust niespożytej energii. Do wyboru nie tylko wymagające trasy do pieszych lub rowerowych wycieczek. Szczególnie polecane są extremalne szlaki w słowackich roklinach - pełne przejść po drabinach i platformach z drewnianych pali. W pogoni za adrenaliną zapraszamy też do pięknych jaskiń albo na przejażdżki skuterami lub kładami.

Poznawać świat
Polsko-Słowackie Uroczyska naprawdę są pełne niespodzianek. W niewielkiej odległości od siebie można znaleźć wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Są to izby regionalne, muzea, dworki i szlaki zabytków. Znajdą się również przepięknie kwitnące wiosną, górskie polany, a w niedalekiej Spiskiej Nowej Wsi nawet Zoo.

Czuć się jak u siebie
Uroczyska, poza tym, że piękne i pełne atrakcji dla każdego, są niezwykle gościnne i otwarte na wszystkich. Jeśli cenicie sobie rodzinną atmosferę, serdecznie polecamy bazę hotelową i gastronomiczną w okolicy. Po polskiej stronie zapraszamy do Gminy Kamienica, po słowackiej do Smiźan.
MIKROPROJEKT
„Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszarów chronionych Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju”
MIKROPROJEKT REALIZOWANY PRZEZ GMINĘ KAMIENICA
PARTNER PROJEKTU: OBEC SMIŽANY
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
Gmina Kamienica realizuje projekt „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszarów chronionych Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju”.
Gmina Kamienica realizuje mikroprojekt pod nazwą „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszarów chronionych Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju”. Mikroprojekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” (www.pwt.euroregion-tatry.eu) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Partnerem mikroprojektu jest Gmina Smiżany (www.smizany.sk).
W ramach mikroprojektu od maja 2017 r. do grudnia 2017 r. są realizowane zadania:
- „Opracowanie turystycznej mapy Gminy Kamienica i Gminy Smiżany” – planowane do wykonania mapy turystyczne będą zawierały niezbędne informacje o obszarach ochronnych gminy Kamienica oraz gminy Smiżany. Obszary ochronne gminy Kamienica to przede wszystkim Gorczański Park Narodowy. Mapa turystyczna będzie określała wykaz fauny i flory GPN, miejsca ich występowania, miejsca widokowe, szlaki turystyczne i inne atrakcje zrealizowane w tym obszarze ochronnym.
- „Wykonanie aplikacji na telefony komórkowe prezentującej atrakcje turystyczne Gminy Kamienica i Gminy Smiżany” – aplikacja mobilna na telefony komórkowe będzie pomocna podczas podróżowania, poruszania się po obszarach gminy Kamienica i gminy Smiżany. Zarówno mieszkańcy gminy Kamienica i gminy Smiżany, jak również odwiedzający te regiony turyści, wjeżdżając na teren obu gmin, będą mogli korzystać z darmowej aplikacji, dzięki której można poznać wszystkie atrakcje turystyczne, znajdujące się na obszarach ochronnych, na terenie całej gminy Kamienica i Smiżany.
- „Opracowanie przewodnika po folklorze Gminy Kamienica i Gminy Smiżany” – zadanie polegać będzie na opracowaniu i wydaniu przewodnika po folklorze – informacji o zespołach folklorystycznych (regionalnych), działających na terenie Gminy Kamienica i Gminy Smiżany. Przewodnik ma na celu służyć jako cenne źródło informacji o folklorze dla mieszkańców obydwu gmin oraz odwiedzających te regiony turystów w okresie całego roku.
- „Opracowanie strony internetowej dotyczącej obszarów chronionych Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju oraz dziedzictwa kulturowego tego obszaru” – strona internetowa obszarów chronionych GPN i Słowackiego Raju oraz dziedzictwa kulturowego tego obszaru będzie określała szereg informacji o obszarach ochronnych Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju, chronionej faunie i florze, atrakcjach turystycznych tych obszarów, a także informacje związane z gminą Kamienica i gminą Smiżany.
- „Organizacja imprezy plenerowej promującej dziedzictwo kulturalne i walory turystyczne Gminy Kamienica i Gminy Smiżany” – planowane zadanie obejmuje organizację imprezy plenerowej słowacko – polskiej promującej dziedzictwo kulturalne i walory turystyczne partnerskich gmin. Głównymi atrakcjami będą występy zespołów prezentujących kulturę danego regionu, jak również pokazy rękodzielnictwa i sztuki kulinarnej oraz prezentacja walorów turystycznych (map turystycznych, informacji o szlakach turystycznych i zabytkach).
Realizacja projektu pt. Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszarów chronionych Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju wynika z oczekiwań mieszkańców obszarów przygranicznych, a także odwiedzających turystów. Obszary ochronne Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju mają duże możliwości rozwojowe i mogą przyciągać kilkakrotnie więcej turystów. Jest potrzeba realizacji z jednej strony działań promocyjnych poprzez stworzenie wspólnych stron internetowych, aplikacji mobilnych na telefony komórkowe i przewodników turystycznych a także działań ochronnych związanych z edukacją dzieci i młodzieży związanych z ochroną przyrody.
Celem ogólnym projektu jest Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju.
Celem szczegółowym jest zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców.
Całkowita wartość mikroprojektu wynosi 31 242,00 euro, z czego 26 555,70 euro, czyli 85% pokrywa dofinansowanie Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 1562,10 euro czyli 5% pokrywa dofinansowanie z budżetu państwa.
Niedziela – 30 lipca – DZIEŃ POLSKO SŁOWACKI
30 lipca odbyła się polsko – słowacka impreza plenerowa, realizowana przez Gminę Kamienica w ramach mikroprojektu pod nazwą „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszarów chronionych Gorczańskiego Parku Narodowego i Słowackiego Raju”. W jej programie znalazły się występy zespołów prezentujących kulturę danego regionu, prezentacje znanych artystów, pokazy rękodzielnictwa i sztuki kulinarnej oraz promocja walorów turystycznych (map turystycznych, informacji o szlakach turystycznych i zabytkach).
Niedzielna impreza rozpoczęła się o godz.14.00 programem dla najmłodszych „Lady Pirat show”, a później dla tego samego odbiorcy zaprezentowała się grupa artystyczna ze Stowarzyszenia Seniorów Gminy Kamienica z repertuarem „Lokomotywa”. Następnie na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta im. św. Floriana ze Szczawy, a po niej zespół cheerleaders DIAMOND CHEER z GOK w Kamienicy oraz kabaret CZWARTA FALA. W dalszej częsci programu publiczność mogła podziwiać Zespół Folklorystyczny SMIŽANČANKA ze Smiżan oraz Zespól Regionalny GORCE z Kamienicy.
Wieczorem na scenie wystąpił najpierw zespół DUO FENIX, następnie zespół CLIVER, a po nich zespół GÓRALSI. Impreza zakończyła się dyskoteką prowadzoną przez DJ’ a WM.
Partnerem mikroprojektu jest Gmina Smiżany.
GMINA KAMIENICA
34 – 608 Kamienica
OBEC SMIŽANY
Nám. M. Pajdušáka 1341/50
faks: 0042 105344 311 32
e-mail: smizany@smizany.sk
strona internetowa: www.smizany.sk
- Co będziesz robić na urlopie?
- Wędrować
- Bawić się z dziećmi
- Szaleć
- Poznawać świat
- Wypoczywać
- Dla turystów
- Atrakcje
- Baza noclegowa
- Pogoda
- Kamery